Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Narty w Austrii - co warto wiedzieć zanim pojedziesz


Narty w Austrii - co warto wiedzieć zanim pojedziesz

Dlaczego  narty w Austrii?

To prawdziwa kolebka narciarstwa zjazdowego. To właśnie tutaj w Arlbergu już w 1906 roku przeprowadzono pierwszy kurs dla przyszłych narciarzy a słuchaczami byli mieszkańcy Zürs am Arlberg. W tej miejscowości powstał również pierwszy wyciąg orczykowy w Austrii. Dzisiaj turystyka narciarska to bardzo ważna część Austriackiej gospodarki. Dane statystyczne podają że dochód z branży turystycznej przyniósł Austrii w 2009 roku prawie 29 miliardów euro co stanowi 1666 euro na 1 mieszkańca. To co dla nas jest ważne to olbrzymia i doskonale zorganizowana infrastruktura zimowa.

Regiony zimowe - co kto woli

W Austrii czeka na nas ponad setka różnych regionów narciarskich od tych zupełnie małych i kameralnych, idealnych dla rodzin i osób szukających raczej spokoju i ciszy po duże tereny narciarskie gdzie do dyspozycji mamy kilkaset kilometrów tras zjazdowych dostępnych dzięki wspólnemu karnetowi. Dzięki temu można pojeździć po całym regionie porównując różne trasy i szukając warunków które nam najlepiej pasują. Do największych regionów należą regiony Amade i Zillertal. Pierwszy z nich obejmuje 860 km tras zjazdowych obsługiwane przez 270 wyciągów narciarskich. Drugi  to prawie 300 km tras narciarskich obejmujących również tereny zjazdowe na lodowcu Hintertux. To tylko dwa przykłady jak olbrzymi wybór mają narciarze i snowboardziści w Austrii. Hasło „wyjazdy narciarskie Austria” nabiera nowego znaczenia. 

Regiony narciarskie - kultowe czy nie

I znowu stajemy przed wyborem. Czy wybrać „zwykły” region zimowy czy może taki który mieści się w kategoriach kultowy lub jeden z najlepszych. To ważna decyzja bo od niej zależy czy pojeździmy po często znanych szeroko trasach ale również zapłacimy za to znacznie więcej. I to zapłacimy za wszystko: za zakwaterowanie, za karnet i za wizytę w knajpce na stoku. Te różnice mogę być dość znaczne. Przykładowo za 6-dniowy karnet w kameralnym regionie narciarskim Goldeck zapłacimy ok. 190 euro ale ten sam karnet w Zillertal będzie kosztował 242 euro  a w Sölden 269 euro. Warto więc przemyśleć swoją decyzję zanim zawołacie narty Austria. 

Wyjazd na narty Austria czy inne kraje?

Cóż mieszkamy w Polsce gdzie dominują raczej małe regiony narciarskie obejmujące maksymalnie kilka wyciągów i tras. Jest wspaniale ale z czasem się pojawia chęć żeby jechać gdzieś gdzie natura stworzyła lepsze warunki do rozwoju sportów zimowych i gdzie inwestuje się w infrastrukturę zimową znacznie więcej. Chcemy zobaczyć jak to jest. Do wyboru mamy kilka krajów które są bliżej lub dalej i Austria zajmuje tam dość ważne miejsce. 

Wyjazdy na narty - Słowacja i Czechy
Fajna infrastruktura, często spore inwestycje i niedaleko południowej granicy. Dobry wybór dla amatorów sportów zimowych. Jedyna wada to ciągle niezbyt wielkie regiony narciarskie. Ale czas i koszty dojazdu zachęcają. 

Wyjazdy na narty Austria
Jedziemy dalej, ale za to mamy olbrzymi wybór regionów narciarskich, doskonałą organizację i świetnie przygotowane trasy. Możemy wybrać z wielu regionów i dostać to czego potrzebujemy. 

Wyjazdy na narty - Włochy
Jak piszemy o Włoszech to do głowy przychodzą oczywiście od razu Dolomity. Ale stacje narciarskie są również w włoskich Alpach. Na pewno dalej z Polski, ale dobra organizacja, włoskie jedzenie i olbrzymi wybór win w sklepach. I podobno znacznie lepsza pogoda niż w innych krajach ale ta opinia jest chyba trochę na wyrost. 

Wyjazd na narty - Francja
Marzenie każdego narciarza to wyjść z obiektu, zapiąć narty i jechać. No i dojechać do obiektu na nartach. I takie w większości są stacje narciarskie w Francji. Olbrzymie stacje wzniesione w środku dolin. Może się podobać lub nie ale komfort na pewno jest. Wada to duże odległości, dojazd z Polski może trwać ponad 20 godzin, loty samolotem i transfer do stacji są jednak dość drogie. 

Austria narty i zakwaterowanie - czyli dlaczego jest lepiej

Standard zakwaterowania w Austrii jest chyba najlepszy z wszystkich wspomnianych wcześniej krajów. W Austrii nie ma wielkich apartamentowców i dominują raczej mniejsze hotele o wysokim standardzie i domki gdzie jest po kilka apartamentów. O wysokim standardzie decydują detale, sposób wykończenia obiektów i znacznie większy metraż przypadający na osobę niż w innych krajach. Dlatego właśnie warto rozpocząć swoją pierwszą poważną przygodę z nartami lub deską właśnie w Austrii

Zapraszamy do kontaktu:  12 378 48 80  lub agencja@planetaZima.pl

Możesz rezerwować z pomocą naszych konsultantów lub on-line. Wybierz obiekty z naszej oferty lub naszych partnerów. Rezerwuj i jako nasz klient wybierz jeden ze specjalnie przygotowanych gratisów.